O autorach
Anna Parniewicz-Bętkowska
Menedżerka biznesowa, działaczka społeczna i początkująca badaczka., Współzałożycielka i prezeska w firmie Europa Inwestycje Sp. z o.o. oraz współtwórczyni Stowarzyszenia Na Rzecz Zdrowego Stylu Życia „Twoja Moc”, w którym od 2015 roku również pełni funkcję prezeski.
Specjalistka od budowania efektywnych zespołów za największą wartość uznaje inwestowanie w rozwój pracowników, budowanie sieci wzajemnego wsparcia i wymiany informacji.
Realizuje się również w dziedzinie digital marketingu poprzez udzielanie wsparcia z zakresu marketingu zróżnicowanym podmiotom ekonomii społecznej oraz współpracę z Sektorem 3.0 w zakresie użycia nowych technologii.
Jako Event Manager zorganizowała kilkadziesiąt wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim, które obejmowały nawet do 500 uczestników.
Prof. UAM dr hab. Przemysław Wechta
Socjolog, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje na problematyce socjologii gospodarki. Jest autorem książek i artykułów poświęconych przedsiębiorczości, relacjom między menedżerami, pracownikami, konsumentami.
Społeczna odpowiedzialność menedżerów to koncepcja o dużym potencjale badawczym i praktycznym. Odnosi się ona do specyficznej formy przywództwa ekonomicznego, które może stanowić adekwatną odpowiedź na kolejne wyzwania cywilizacyjne, związane z kryzysami ekonomicznymi, społecznymi, klimatycznymi, ekologicznymi, pandemicznymi, zarówno w wymiarze globalnym, jak i lokalnym. Być może zachowania menedżerskie, które dzisiaj są rzadkością, w przyszłości staną się normą.
Menedżer odpowiedzialny społecznie potrafi wykorzystać zasób swoich kwalifikacji i talentów, swój osobisty kapitał ekonomiczny i społeczny nie tylko w zarządzaniu firmą, ale również na innych obszarach życia społecznego. Tego typu postawy i działania mogą stać się kolejną odsłoną rewolucji menedżerów, która przebuduje system gospodarczy i polityczny tak, aby społeczeństwo jako całość mogło skuteczniej radzić sobie z turbulencjami, które napotyka. Menedżer przyszłości to przywódca, który w myśleniu i postrzeganiu świata wykracza poza granice firmy, którą zarządza. To lider, który potrafi przenieść swoje doświadczenia w zarządzaniu przedsiębiorstwem na inne formy organizacyjne dla dobra wspólnoty, w której żyje.
Koncepcja społecznej odpowiedzialność menedżerów (MSR) zaprojektowana jest jako narzędzie badawcze umożliwiające analizę kadry zarządzającej, ze szczególnym uwzględnieniem działań wykraczających poza klasycznie rozumiane CSR. Jest ona otwarta na ciągły rozwój i modyfikacje. Ale to nie tylko pojęcie naukowe. MSR to postulat i jednocześnie wyzwanie skierowane do elit biznesu, liderów życia gospodarczego.